Thread subject: The Scottish Pool Association :: 2019 Belhaven Scottish Singles Qualifiers

Posted by FCBash on 11/08/2019 22:43
#1

Please use this forum for posting the qualifiers for the 2019 Belhaven Scottish Singles Championships.

I do ask that this is left to Reps to post full lists rather than individuals posting one qualifier at a time.

As usual, this will, hopefully, also act as a reminder for those Reps who have still not submitted their area qualifiers and/or full results.

The following areas have not submitted their qualifiers:

None smclap

REMINDER: The deadline for qualifiers is midnight on Sunday 22nd September 2019.


The following areas have submitted their qualifiers but have NOT submitted their full list of results:

Clydebank
Cumbernauld
Dingwall
Doon Valley
Dundee
Forres
Levenmouth
Livingston
West Fife

REMINDER: The deadline for full results is midnight on Wednesday 25th September 2019.

Extract from email sent to all Reps:
These deadlines will be strictly enforced; any late submission of area qualifiers will mean the area will lose their qualifying spaces. Late submission of full results shall see players who did not qualify for the national finals from that area lose their ranking/merit points for that event.


Regards,
Michael

Edited by FCBash on 25/09/2019 23:17

Posted by FCBash on 11/08/2019 22:44
#2

peterrob wrote:
Coatbridge Qualifiers

Jamie Gibson
Thomas McCallum
Eddie Cassidy

Posted by parkarab on 22/08/2019 11:47
#3

Forfar Qualifier:

Dave Pawley

Full results sent in.

Posted by Danny the geetar man on 24/08/2019 07:22
#4

Bannockburn Qualifiers

1. Sean Mcpake
2. Ryan Walker
3. Danny Wilson

Edited by Danny the geetar man on 09/09/2019 21:30

Posted by Grant smith on 29/08/2019 10:32
#5

West Fife qualifiers

Ciar Chalmers

David Stuart

Posted by PaulRamsay67 on 04/09/2019 21:08
#6

Clydebank Qualifiers

1. Eddie Spence
2. George brown
3. Thomas Munley
4. Andy tucker

Posted by junior1 on 06/09/2019 10:18
#7

Paisley qualifiers

Dougie Adair
Chris Ingram

Posted by Ian Cowan on 09/09/2019 17:46
#8

Central Ayrshire Qualifiers:

1 Chris Giffney
2 William Biggam
3 Geo Edgar
4 Jourdon Templeton

Spreadsheet sent

Thanks.

Posted by danny on 09/09/2019 17:54
#9

Midlothian qualifiers

Richard Walkingshaw
Michael Gallacher
Scott Roarty
Steven Grant
Mark Lawrence
Davie Kinnear
Struan Bain

Current Champion
Ross Fernie

All the best!

Edited by danny on 11/09/2019 21:29

Posted by Caufield83 on 11/09/2019 09:18
#10

Doon valley qualifier

Derek Watt

Posted by TNT on 12/09/2019 21:25
#11

Dundee Qualifiers:

1. Ryan Fleming
2. Scott Coventry
3. Gary McLeish

Edited by TNT on 12/09/2019 21:26

Posted by ralphmercer on 16/09/2019 19:26
#12

Dingwall Qualifier

Gary Wright

Posted by mistert62 on 16/09/2019 22:32
#13

Cowdenbeath pool league.
1/ Lewis McHoul

Posted by FlyingScotsman on 17/09/2019 09:23
#14

Please remember that all qualifier names have to be with Michael by midnight this coming Sunday.

I will be going over to The Players Lounge on Monday and Tuesday to do the Calcutta for the event.

Players will be bid on as individuals or in groups.

Anyone who wants to pre bid on any player can do so on here , minimum bid is £25 and will go up by that amount on each bid or in fact more if the person wishes to do just that.

Edited by FlyingScotsman on 17/09/2019 09:24

Posted by weeksy on 17/09/2019 11:16
#15

berwick upon tweed
1 Stuart weeks snr
2 Iain Gibson

Posted by pedro on 17/09/2019 22:08
#16

Clackmannanshire Qualifiers

1. Pete Smith
2. Paul McCormack

Edited by pedro on 20/09/2019 18:52

Posted by Cyclone on 18/09/2019 04:45
#17

Motherwell Qualifiers

Robert Williams
Jamie Burnett
Chris Totten
Angus Cockburn

Edited by Cyclone on 20/09/2019 15:39

Posted by Steven K on 18/09/2019 11:29
#18

Dumfries qualifiers

Tam Corsan
Daniel Wylie
Jayde Devlin

Will send results later via email

Posted by Grant smith on 18/09/2019 11:55
#19

West Fife entrys


Grant Smith

Brian Gregson

Steven Liddle

Frank Hepburn

David Stuart

Posted by psimpson on 18/09/2019 12:42
#20

Aberdeen Qualifier:

Ray Stuart

Posted by waynecrole on 18/09/2019 12:55
#21

Blairgowrie qualifier

Wayne Crole

Posted by Drover on 18/09/2019 18:02
#22

Uddingston Qualifiers

Craig Cameron
John Owen
Scott Gillespie
Pat Holtz

Posted by BrianA on 18/09/2019 20:10
#23

Borders Qualifiers

Steven Bell
Scott Simpson
David Brydon

Edited by BrianA on 21/09/2019 20:34

Posted by usandusonly on 19/09/2019 19:42
#24

East Kilbride qualifiers

Stephen McCrimmond
Paul McCutcheon

Posted by Marshall on 20/09/2019 09:43
#25

Perth Qualifiers

Paul Gowrie
Scott Dunbar
Andy McPhee Jr
Ally Menzies
Andy Rylance

Posted by Moofpiece on 20/09/2019 10:28
#26

Levenmouth Qualifiers

1- Paul Gordon

2- Alan Dickson

Edited by Moofpiece on 22/09/2019 10:37

Posted by sarry on 20/09/2019 11:13
#27

cumbernauld qualifiers

1.campbell sarrison
2,george mclean
3.kevin andrews

Posted by Kenny07 on 20/09/2019 17:26
#28

East Ayrshire qualifiers

1. Gary O'Neil
2. Martyn Muir
3. Rab McLardy


Posted by smarties on 20/09/2019 17:58
#29

Livingston Qualifier..
Davy Forrest.

Posted by PaulEOF on 21/09/2019 09:23
#30

Scottish Singles Qualifiers East of Fife

Jamie Simpson
Kevin Macleod
Alan Henderson

Posted by Maccaz85 on 21/09/2019 22:07
#31

Inverness Qualifiers

Stephen Hepburn
Gavin Philip's
Jamie Mccowat

Posted by wendy on 22/09/2019 12:14
#32

Edinburghs Qualifiers

Scott Finlayson
Colin Richard Gilchrist
Steven Mcternan
Stephen Slater
Gary Gracey
Scott McLeish


Posted by Kenny07 on 22/09/2019 12:26
#33

Kilmarnock qualifiers

1. Stuart Brown
2. Martin Fisher
3. Billy Henderson
4. Davy Boyd
5. Greame Sillars

Edited by Kenny07 on 22/09/2019 17:51

Posted by young-gun1 on 22/09/2019 14:13
#34

Ayr qualifiers

Tam O’Ware
Sam Davidson

Posted by CPB_Captain on 22/09/2019 19:41
#35

Falkirk

Dylan Stanfield
Mark Boyle
Barry Lynn
Steven Laird
Steven Allison Snr

Results have been emailed as well.

Cheers


Posted by PaulAird on 22/09/2019 19:46
#36

Livingston Qualifier

Davy Forrest

Posted by johnreid on 22/09/2019 21:18
#37

Whitburn qualifiers

John Watson
Ian Quigley
John Reid

Posted by FCBash on 22/09/2019 22:24
#38

Arbroath's qualifiers are:

Graham Dunbar
David Jack
Steve Webster
Greg Alexander
Sean Hardwick

Posted by FCBash on 22/09/2019 22:25
#39

The full list of qualifiers for this years Belhaven Scottish Singles Championships is:-

1 Ross Fernie Midlothian Defending Champion
2 Ray Stuart Aberdeen
3 Graham Dunbar Arbroath
4 David Jack Arbroath
5 Steve Webster Arbroath
6 Greg Alexander Arbroath
7 Sean Hardwick Arbroath
8 Tam O’Ware Ayr & District
9 Sam Davidson Ayr & District
10 Sean McPake Bannockburn
11 Ryan Walker Bannockburn
12 Danny Wilson Bannockburn
13 Stuart Weeks Snr Berwick Upon Tweed
14 Iain Gibson Berwick Upon Tweed
15 Wayne Crole Blairgowrie
16 Scott Simpson Borders
17 David Brydon Borders
18 Steven Bell Borders
19 Chris Giffney Central Ayrshire
20 William Biggam Central Ayrshire
21 Geo Edgar Central Ayrshire
22 Jourdon Templeton Central Ayrshire
23 Pete Smith Clackmannanshire
24 Paul McCormack Clackmannanshire
25 Eddie Spence Clydebank
26 George Brown Clydebank
27 Thomas Munley Clydebank
28 Andy Tucker Clydebank
29 Jamie Gibson Coatbridge
30 Eddie Cassidy Coatbridge
31 Thomas McCallum (Coa) Coatbridge
32 Lewis McHoul Cowdenbeath
33 Campbell Sarrison Cumbernauld
34 Chris Slack Cumbernauld
35 Kev Andrews Cumbernauld
36 Gary Wright Dingwall
37 Derek Watt Doon Valley
38 Daniel Wylie Dumfries
39 Tam Corson Dumfries
40 Jayde Devlin Dumfries
41 Ryan Fleming Dundee
42 Scott Coventry Dundee
43 Gary McLeish Dundee
44 Paul Ward Dunfermline
45 Morgan McInnes Dunfermline
46 Jamie Stevenson Dunfermline
47 Nathan Hunter Dunfermline
48 Brian Scott Dunfermline
49 Liam Dunster Dunfermline
50 Andy MacKinnon Dunfermline
51 David Grant Dunfermline
52 Alan Reynolds Snr Dunfermline
53 Mark Dobbin Dunfermline
54 Colin De Swarte Dunfermline
55 Gary Oneil East Ayrshire
56 Martyn Muir East Ayrshire
57 Rab McLardy East Ayrshire
58 Jamie Simpson East Fife
59 Kevin Macleod East Fife
60 Alan Henderson East Fife
61 Stephen McCrimmond East Kilbride
62 Paul McCutcheon East Kilbride
63 Scott Finlayson Edinburgh
64 Colin Gilchrist Edinburgh
65 Steven McTernan Edinburgh
66 Stephen Slater Edinburgh
67 Gary Gracey Edinburgh
68 Scott McLeish Edinburgh
69 Dylan Stanfield Falkirk
70 Mark Boyle Falkirk
71 Barry Lynn Falkirk
72 Steven Laird Falkirk
73 Steven Allison Snr Falkirk
74 David Pawley Forfar
75 Christopher Ross Forres
76 Josh Horton Forres
77 Dawud Qadir Glasgow
78 Robert Stephen Glasgow
79 Stephen Walker Glasgow
80 Andy Armstrong Glasgow
81 Sean Riach Glasgow
82 Declan Maley Glasgow
83 James Kelly Glasgow
84 Stephen Hepburn Inverness/Nairn/Thurso
85 Gavin Phillips Inverness/Nairn/Thurso
86 Jamie Mccowatt Inverness/Nairn/Thurso
87 Stuart Brown Kilmarnock
88 Martin Fisher Kilmarnock
89 Billy Henderson Kilmarnock
90 Davy Boyd Kilmarnock
91 Graeme Sillars Kilmarnock
92 Stephen Corcoran Kirkcaldy
93 Ian Lally Kirkcaldy
94 Scott Kennedy Kirkcaldy
95 Paul Gordon (LM) Levenmouth
96 Alan Dickson Levenmouth
97 Davy Forrest Livingston
98 Richard Walkingshaw Midlothian
99 Michael Gallacher Midlothian
100 Scott Roarty Midlothian
101 Steven Grant Midlothian
102 Mark Lawrence Midlothian
103 David Kinnear Midlothian
104 Struan Bain Midlothian
105 Darren Orr Monklands
106 David Rooney Monklands
107 Paddy McMullan Monklands
108 John McCracken Monklands
109 Robert Williams Motherwell
110 Jamie Burnett Motherwell
111 Chris Totten Motherwell
112 Angus Cockburn Motherwell
113 Dougie Adair Paisley
114 Christopher Ingram Paisley
115 Paul Gowrie Perth
116 Scott Dunbar Perth
117 Andy McPhee Jnr Perth
118 Ally Menzies Perth
119 Andy Rylance Perth
120 Craig Cameron Uddingston
121 John Owen Uddingston
122 Scott Gillespie Uddingston
123 Pat Holtz Uddingston
124 Ciar Chalmers West Fife
125 David Stuart West Fife
126 John Watson Whitburn
127 Ian Quigley Whitburn
128 John Reid Whitburn

Posted by FCBash on 22/09/2019 22:27
#40

Timescale for Event
Saturday 20th July to Sunday 22nd September : Local Area Qualifying
Sunday 22nd September : Qualifiers must be submitted by midnight on this date
Monday 23rd September : Calcutta Auction live, by Ross McInnes
Wednesday 25th September : Full list of results from area qualifying to be submitted to IM Secretary by midnight on this date
Friday 27th September : Deadline Payment for Calcutta bids
Sunday 29th September : Draw carried out and published online

Posted by Danny the geetar man on 22/09/2019 23:42
#41

Well done Bash. Fiver pre bid for the geetar man B)

Posted by FlyingScotsman on 23/09/2019 10:16
#42

Thanks again Mchael for the information coming through so quickly.

I will be doing the Calcutta on Tuesday night at The Players Lounge, if I can't finish it on one night, then back at the same time 7.30pm on the Wednesday night.

Posted by PaulRamsay67 on 30/09/2019 19:26
#43

When’s the draw for this guys

Posted by methodinthemadness on 30/09/2019 20:04
#44

Wednesday night supposedly

Posted by FCBash on 30/09/2019 21:37
#45

Just to inform everyone. You will be well aware that the draw for the Scottish Singles is carried out live. This was planned to be done as per the timescales posted some time ago, but, I am aware that this will now go ahead this coming Wednesday, live from The Players Lounge and will be carried out by Yvonne Ewing (Tournament Director) and Steven Allison Snr (Tournament Host/Sponsor)

Posted by secretary on 30/09/2019 21:58
#46

7pm on Wednesday on Facebook
Link will appear here shortly before